2010/2011

Žiaci turistického krúžku na bicykloch :-)

 

Posledný cyklovýlet turistického krúžku sa uskutočnil v sobotu 18.6.2011.Trasa viedla od Vodojemu cez Zelený dvor -Ťahanovce-Anička

      

Žiaci turistického krúžku na Ružíne

Úžasný celodenný výlet so žiakmi turistického krúžku na Ružín, spojený s výstupom na Sivecké skaly. Bohatý na zážitky a adrenalínové napatie.

            

MLADÍ  VEDCI v Botanickej záhrade v Košiciach...

Dňa 26.5. 2011 obdivovali  nádheru motýľov v botanickej záhrade, krásu exotických rastlín v skleníkoch a mini ZOO.

      

Žiaci turistického krúžku v Jasove               

Žiaci turistického krúžku navštívili 30.4.2011 Jasovskú jaskyňu a okolie Jasova   

        

S ďalekohľadom na cestách ...

 Dňa 28.4. sa Mladí vedci a žiaci 4.C a 6.C zúčastnili podujatia S ďalekohľadom na cestách, ktoré organizujú pracovníci Katedry teoretickej fyziky a astrofyziky Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Centra voľného času Domino v Košiciach a členovia astronomického klubu Pallas. Súčasťou  podujatia bola  zaujímavá prednáška so zameraním  na najnovšie poznatky o vesmíre, každý účastník hneď pri vstupe dostal malý darček. Okrem prednášky si mohli žiaci získané vedomosti overiť  v  súťaži a získať tak zaujímavé ceny. Potom sa žiaci presunuli pored budovu školy, kde pomocou špeciálnych ďalekohľadov sledovali protuberancie na Slnku a tiežškvrny na slnečnom disku.  Ďalšie fotografie nájdete na www.azet.sk - používateľ zsk4

                      

 Z dejín fyziky na Slovensku     

A opäť ubehol mesiac od poslednej akcie mimo laboratória fyziky. Dňa 31.3.2011 sa MLADÍ VEDCI zatúlali do Technického múzea v Košiciach, kde sa mali možnosť oboznámiť s   vývojom telegrafnej techniky, diaľnopisov, počiatkami telefónnych prístrojov , s historicky vzácnou zbierkou telefónov so spomienkou na prínos Jozefa Murgaša - slovenského priekopnika v rozvoji telegrafie.Pozreli si kolekcie prístrojov na meranie fyzikálnych jednotiek, demonštračné prístroje a prístroje z výskumu. Viac fotografií nájdete na stránke www.azet.sk - používateľ zsk4. 

       

Mladí vedci v PLANETÁRIU

10.2.2011 sa MLADÍ VEDCI rozšírili svoje vedomosti o ďalšiu zaujímavú oblať fyziky - astronómiu. Dozvedeli sa niečo o orientácii na nočnej oblohe, o živote hviezd, o budúcnosti nášho Slnka či možnostiach života na Marse o 1 miliardu rokov.

      

Kúzlo ľadu     

Po prázdninách sa opäť zišli Mladí vedci v učebni fyziky, aby pomohli Indana Jonsovi objaviť poklad ukrytý v kuse ľadu plavajúcom na jedovatom jazere(vyberanie ľadu z misky s vodou bez toho, aby sa vody dotkli) . Prešli pri práve vybuchujúcej sopke (obr.)  prerezali ľad bez toho, aby sa rozpadol na 2 kusy ...

                                                  

KALEIDOSKOP - vedecká hračka

Dňa 9.12. sa  MLADÍ VEDCI počas krúžku pohrali v   v priestoroch Gymnázia sv. E. Steinovejs hračkami z  výstavy KALEIDOSKOP - vedecká hračka , ktorú organizuje Vedecká hračka, občianske združenie, Banská Bystrica. Bola to výstava hračiek, hier, hlavolamov a neškodných experimentov. Pri každej hračke bol popis a fyzikálny princíp. O tom, že sa MLADÍ VEDCI  dobre bavili svedčia aj fotky a strávená 1,5 hodina v tejto "herni".

      

MIDIVOLEJBAL - krúžok zameraný na zdokonalenie techniky odbíjania, herných kombinácií, herných systémov ako aj samotnej hry. V tomto šk. roku účasť v Školskej športovej lige.                      

MLADÍ VEDCI

11. novembra  pomáhali šuhajovi z rozprávky vyriešiť úlohy, ktoré si preňho pripravil kráľ .      

1.Predstav si, že pohár, do ktorého  som vysypala guľôčky (predstavujú vrchnák z fľaše s chorobami, závisťou, krutosťou, ... ktorý do hlbokej studne vhodil zlý čarodejník) je veľmi hlboký a nedokážeš so žiadnou lyžičkou vybrať guľky z dna von. Ako si pomôžeš ?

2.Urč vek vajíčka. Koľko dní je toto vajíčko na svete ? 

3.Môže vajíčko plávať na vode ?  Kedy ?

4.Presvedč vodu z hlbokej  studne, aby sama vytekala do vedra pri studni.

6.Pretlač plastovú fľašu (vtedy boli len plechové čutory, ale tú som nezohnala J) bez použitia sily. A aby si sa nenudil, tak tu je hneď ďalšia úloha, na prvý pohľad veľmi podobná tej prvej : Bez použitia sily zdeformuj plechovku.

Aj táto rozpávka sa končí šťastne. Šuhaj aj MLADÍ VEDCI splnili všetky úlohy a na záver si pripíjali nadherným tieňovaným nápojom, ktorí si museli urobiť.

 

 

 

Stretnutie členov krúžku tvorivého písania PEGAS vo štvrtok  4. novembra sa nieslo v znamení Halloweenu. Malo príznačnú tajomnú atmosféru. Možno aj preto, že čierne mikiny a tričká dopĺňali pavúky či iné „milé“ zvieratká. Nechýbali tekvičky, „Drakulove zuby“ a blikajúce svetlo sviečok. Úlohou žiakov bolo dokončiť strašidelný príbeh. Ak ste zvedaví, ako to dopadlo, nenechajte si ujsť najbližšie číslo školského časopisu Krosniačik, na ktorom už tvrdo pracujeme.

 

   MLADÍ VEDCI sa dňa 4.11.2010 vybrali do Múzea voskových figurín spoznať osobnosti, ktoré mali vplyv na rozvoj Košíc. Okrem figuríny bývaleho prezidenta p. Rudolfa Schustera zaujali aj postavy Mateja Korvína, Gabriela Betléna, kataríny Brandeburskej, Františka Rákcziho či Žigmunda Luxemburského.

                                                   

MLADÍ VEDCI dňa 28.10.2010 prežívali búrku v sieni elektrických výbojov v Technickom múzeu v Košiciach. Poniektorým od "strachu" :-) vstávali vlasy na hlave.

    

  TURISTICKÝ KRÚŽOK 

Dňa 9.10.2010 členovia turistického krúžku absolvovali  trasu Košice - Jahodná,odtiaľ túra pokračovala na Bankov, kde si zahrali všetci golf.
Krásne počasie umocnilo tie najkrajšie pocity z tohto celodenného výletu...

MLADÍ VEDCI  Dňa 7. 10. 2010 na krúžku spojili mladí vedci vlastnosti rovnovážnej polohy na páke so šikovnosťou detských ručičiek a vytvorili krásne závesy ozdobené duchmi, lístím, ježibabkou či tekvicami

MLADÍ VEDCI - okrem práce v laboratóriu budú spoznávať aj históriu prostredníctvom návštev rôznych expozícií v Technickom múzeu, Východoslovenskom múzeu, Múzeu voskových figurín, v botanickej záhrade...

Dňa 30.9.2010 boli MLADÍ VEDCI v Miklušovej väznici.

.   TURISTICKÝ KRÚŽOK - Jánošíková bašta - 26.9.2010

Dňa 19.3.2012 sme absolvovali v spolupráci pani Rodákovej z CVČ Domček (Kórejská ul.) cestu do maďarského mesta Miskolc, časť Diósgyőr. V lúčoch dobroprajného už jarného slniečka sme obdivovali obrovské múry a nádheru hradu, na ktorom kráľ Ľudovít I.Veľký udelil mestu Košice ako vôbec prvému mestu erbovú listinu. Deti počas výkladu sprievodcu poobdivovali múzeum voskových figurín, ktoré zachytávalo udalosť odovzdania listiny Košiciam, ale aj predstavu pekla ľudí v stredoveku, alebo hry a poľovačku. Radosť na tvárach urobili aj mince, ktoré si deti samé mohli vytlačiť 2 rôznymi spôsobmi za prítomnosti aj asi 6000 kostí zo zvierat v minciarni. Pohľadom sme rozobrali aj brnenia a výzbroj vojakov z Talianska, Nemecka a Francúzska a poobdivovali sme zmenšeninu stredovekého katapultu a spôsob boja. Nádheru dňa zachytili aj fotoaparáty a tu je dôkaz:

 

Fotogaléria

Kontakt

  • Základná škola, Krosnianska 4, Košice
    Krosnianska č. 925/4, 040 22 Košice
  • -

Mapa