2016/2017

Ateliér fantázie - výstava majoliky

1. júna 2017 sa deti z keramického krúžku zúčastnili výstavy majoliky v ÚĽUV-e, ktorá bola ukážkou práce súčasných majstrov zo západného Slovenska. Zároveň sa mohli zoznámiť aj s keramikou z východného Slovenska, tzv. pozdišovskou tancujúcou keramikou. 

Krúžok bridžu a logických hier - zhodnotenie činnosti

Na krúžok začalo chodiť 8 žiakov, jeden z nich to po mesiaci vzdal. Žiaci sa naučili základy bridžu a naučili sa pravidlá aj niekoľkých iných logických hier. Osobne som očakával, že sa na krúžok prihlási viacej detí, o niekoľkých viem, že síce mali záujem, ale údajne im krúžok neodsúhlasili rodičia. V mnohých ešte žije predstava, že keďže ide o kartovú hru, bude to čosi pokleslé na hranici hazardu. 

V mnohých štátoch je naopak bridž na školách dokonca voliteĺným predmetom, napríklad v Poľsku a v Holandsku. Rozvíja nielen logické myslenie ale aj intuíciu a vcítenie sa do uvažovania partnera a odhad uvažovania súperov. Je to výborný trénnig na rozhodovanie sa v situáciách, kedy nemáme k dispozícii úplné informácie, iba ich útržky.

Dvaja žiaci sa zúčastnili tiež väčších bridžových súťaží, menovite:

  • Malej ceny Žiliny
  • Veľkej ceny Košíc
  • 2. slovenskej bridžovej ligy

 

Kým na tých prvých dvoch podujatiach veľmi neuspeli, zaplatili začiatočnícku daň, v druhej lige spolu s 5 skúsenými dospelými hráčmi sú zo siedmych družstiev priebežne na 5. mieste. Liga na jeseň pokračuje a pokúsime sa prebojovať aspoň o stupienok vyššie.

Turistický krúžok - Slovenský raj

Turistický krúžok - Slovenský raj

Naši malí i veľkí turisti sa tentokrát v sobotu 10. júna 2017 vybrali na svoj výlet do jednej z najkrajších oblastí Slovenska a regiónu Spiš do Slovenského raja. Malý kúsok prírody Spišsko-gemerského krasu získal pomenovanie vďaka svojim vzácnym prírodným hodnotám.Tvoria ho zachované náhorné planiny, hlboko zarezané riečne kaňony, rokliny a tiesňavy s vodopádmi, svet jaskýň i bohato zastúpená fauna a flóra. O tom všetkom sme sa mohli presvedčiť na vlastné oči. Naša trasa začala v Podlesku cez Prielom Hornádu a ďalej pokračovala Kláštornou roklinou až na Kláštorisko, kde archeologický výskum odkryl ruiny Kláštora kartuziánov z r. 1305. Po úžasnom výkone miestami s adrenalínovými chvíľkami sme sa šťastní vrátili domov.

Pozrite si fotoalbum...

Turistický krúžok - výlet na Klatovianku

Turistický krúžok - výlet na Klatovianku

Prvoaprílový výlet turistického krúžku sa uskutočnil na Klatovianku. Pešou túrou od Kláštora na sídlisku KVP sme sa lesíkom dostali až do Klatova a odtiaľ do známeho rekreačného zariadenia Klatovianka, ktorá je známa aj ako medzizastávka na malé občerstvenie pre chatárov, cyklistov, peších turistov z Jahodnej, či Bukovca. Pre deti je tam pripravená tiež malá farma s obľúbenými zvieratkami. Žiaci tak prežíli príjemný deň aj vďaka slnečnému počasiu...

Pozrite si fotoalbum...

Anglický jazyk 3. a 4. roč.

Anglický jazyk 3. a 4. roč.

Do činnosti krúžku Anglický jazyk sú zapojení žiaci 3.- 4.ročníka. Práca v krúžku je zameraná na rozvoj jazykových kompetencií s hlavným dôrazom na komunikáciu. Na dosiahnutie tohto cieľa  využívame tradičné aj inovatívne metódy, predovšetkým jazykové didaktické hry, prácu v skupinách i vo dvojiciach, dramatizáciu rozprávok- Tri prasiatka, piesne, situačné hry simulujúce reálne životné situácie - orientácia v meste, inscenačnú metódu - v obchode, IKT - počítačové programy. Žiaci sa oboznamujú aj s tradíciami a zvykmi inej krajiny, rozširujú si, ale aj upevňujú slovnú zásobu z rôznych tematických celkoch.

Pozrite si fotoalbum...

Zumba mix

Zumba mix

Záujmový útvar „Zumba mix“ navštevujú žiaci 2. – 4.ročníka pod vedením p.uč. L. Gromošovej. Štvrtkové popoludnie si spríjemňujú tancom, hrou, cvičením a zábavou v rytme hudby. Súčasťou aktivít je i  tvorba a prezentácia vlastných choreografií. Často si spoločne zasúťažia a hodnotia svoju prácu a úspechy.

Pozrite si fotoalbum...

English ´s Fun

English ´s Fun

Od septembra navštevuje krúžok English´s Fun 14 žiakov ( 2.-4. ročníka). Tento krúžok je zameraný na konverzáciu a hru v anglickom jazyku. Žiaci si prostredníctvom hier, piesní, príbehov  a rôznorodých aktivít v anglickom  jazyku  rozširujú slovnú zásobu, poznávajú zvyky v anglicky hovoriacich  krajinách, upevňujú často používané frázy a snažia sa reagovať na otázky i pokyny učiteľa. Na hodinách využívame obrazový materiál, audionahrávky a interaktívnu tabuľu.

Pozrite si fotoalbum...

Turistický krúžok - bowling

Turistický krúžok - bowling

Zamračenú a hmlistú sobotu si členovia turistického krúžku spríjemnili aktívnym predpoludním na bowlingu v OC Galéria. Po napínavej hre si pochutnali na chutnej pizzi a iných dobrotách.

Pozrite si fotoalbum...

Turistický krúžok - Hrebienok

Turistický krúžok - Hrebienok

V sobotu 21. januára 2017 sa členovia turistického krúžku pre 1. a 2. stupeň zúčastnili turistickej vychádzky zo Starého Smokovca na Hrebienok. Okrem pohybu na čerstvom vzduchu bola ich cieľom aj prehliadka medzinárodnej súťažeTATRY ICE MASTER 2017. V 2 pavilónoch i na voľnom priestranstve tak mohli obdivovať umelecké diela, ktoré vytvorili majstri svojho umenia z rôznych krajín Európy. Príjemné slnečné počasie umocnilo umelecký zážitok tohto krásneho dňa. Cestou späť do Starého Smokovca sa potom ešte vyšantili na snehu.

Pozrite si fotoalbum...

Krúžok bridžu a logických hier

Na krúžku sa venujeme v prvom rade bridžu, je to kráľ kartových hier. Rozvíja logické myslenie, partnerské porozumenie, všetky druhy pamäti. Bridž je uznaný olympijský šport, zatiaľ bol na olympijských hrách raz, ako ukážkový šport. Bridž má medzi kartovými hrami podobné postavenie, aké má medzi doskovými hrami šach. Kým šach je hra s úplnou informáciou, bridž je hra s neúplnou informáciou. V šachu obaja hráči vidia na šachovnici celé rozostavenie figúrok, v bridži si hráč musí vedieť predstaviť, aké karty majú zostávajúci hráči a musí vedieť spočítať, či aspoň odhadnúť pravdepodobnosť ich rozloženia a hrať na základe tohto odhadu.

Raz do týždňa sa na krúžku venujeme inej logickej hre. Už sme hrali žravý šach, žravú dámu, backgamon, magické karty. Žiaci môžu priniesť vlastnú logickú hru a ostatných ju naučiť - to bol napríklad prípad magických kariet.

WWW stránka krúžku

Turistický krúžok - Kapušiansky hrad

Turistický krúžok - Kapušiansky hrad

Žiaci turistického krúžku opäť spoznali prekrásnu časť slovenskej prírody. Dňa 26.11.2016 sa zúčastnili turistickej vychádzky s výstupom na skalný výbežok zvanom Zámčisko, kde stojí zrúcanina Kapušianskeho hradu z 13.storočia. Deti sa oboznámili s dejinami tejto pevnosti, ktorá je neodmysliteľne spätá s rodom kapušianskych hradných pánov Kapyovcov. S históriou i zaujímavosťami tohto romantického hradu ich oboznámila pani sprievodkyňa a potom im umožnila aj výstup na vyhliadkovú vežu vo výške 504 m, kde sa mohli pokochať zaujímavými výhľadmi na šarišskú krajinu.

Pozrite si fotoalbum...

Turistický krúžok - Lajoška

Turistický krúžok - Lajoška

Pekné slnečné počasie prialo našim malým turistom, aby si vyšli na turistickú vychádzku do prírody. Tentokrát vystúpili z Jahodnej na Predné holisko a na chate Lajoška /900 m n.m./ si pochutnali na dobrom obede. Hľadaním húb i hrami v prírode si spestrili tento pekný deň.

Pozrite si fotoalbum...

Turistický krúžok - Vysoké Tatry

Turistický krúžok - Vysoké Tatry

Prvú októbrovú sobotu prežili členovia turistického krúžku vo Vysokých Tatrách. Teplé a slnečné počasie sprevádzalo malých turistov aj počas túry na Popradské pleso.

Pozrite si fotoalbum...

Boldogkovárlja -Maďarsko máj 2017

Naše dva turistické krúžky si dňa 20. mája 2017 naplánovali naozaj veľmi krásny výlet na hrad Šťastná skala / Boldogko vára .Tento výlet mal všetko naj, aby vo všetkých zúčastnených zanechal príjemné spomienky. Krásne počasie, úžasný výhľad, zaujímavé expozície, dobré jedlo... Prehliadka hradu, ktorý tiež plnil úlohu ako strážny hrad proti Tatarom , stála za to. V hrade je expozícia kameňov opál a jaspis či iné zaujímavosti. Aj okolie hradu je naozaj krásne. Po prehliadke hradu a okolia sme navštívili aj netradičnú reštauráciu s výzdobou 16.-18. storočia, ktorá sa snaží čo najviac priblížiť vtedajšej dobe. Jedlo tu podávajú starým spôsobom na drevenom riade. Je to veľmi pôsobivé, má to svoju atmosféru. Ako príbor je poskytnutá drevená lyžica, ostatné jedlá sa konzumujú ako v stredoveku– rukami. Ku každému stolu je pripravená drevená nádržka s vodou a citrónovými rezmi na umytie. Hlavne je potrebné prísť poriadne hladný, dávky jedla sú veľké.Ostatné jedlá sa konzumujú ako v stredoveku – rukami.

Pozrite si fotoalbum

Fotogaléria

Kontakt

  • Základná škola, Krosnianska 4, Košice
    Krosnianska č. 925/4, 040 22 Košice
  • -

Mapa