2011/2012

Aktivity záujmových útvarov v školskom roku 2011/2012

Turistický krúžok a Pegas spolu na Jánošíkovej bašte

Členovia turistického krúžku a krúžku Pegas ukončili krúžkovú činnosť spoločným výletom na Jánošíkovu baštu.Krásne výhľady do okolia z výšky 524m si spríjemnili dobrotami z opekačky.

      

           Rozum do hrsti  

16. mája členovia krúžku Rozum do hrsti navštívili výstavu Leonardo da Vinci – geniálny vynálezca. Výstava je inštalovaná na ploche 520 m2, na prízemí aj na poschodí hlavnej budovy Slovenského technického múzea. Výstava prezentuje umenie majstra a mnohostrannú vynaliezavosť bádateľa a vedca da Vinciho, ktorý sa venoval objavovaniu prírodných fenoménov i anatómie človeka, študoval zákony, ktorými sa riadia morské prúdy a vlny, sledoval let vtákov a navrhoval stroje na uľahčenie ľudskej práce.Výstava predstavuje stroje v skutočnej veľkosti a ponúka tak možnosť preniesť sa späť do 15. a 16. storočia, kedy ich Leonardo navrhol.

                        

 

    Turistický krúžok

Členovia turistického krúžku si tentoraz zmerali svoje sily a zdatnosť na bicykli.Uznanie si zaslúžia všetci, ktorí 10 km úsek Alpinka -Nemcova Dolka zvládli na jednotku...posledných 5 km dalo zabrať aj skúseným dospelým.Stúpanie do kopca nemalo konca...:)

                           

 

                   

Turistický krúžok opäť v akcii

Alpinka - Bankov to bola trasa malých turistov a zavrsením túry bol oddych na golfovom ihrisku.

           

 

Kastelánik v Michalovciach

Víkend z 30.3. na 1.4.2012 bol pre Kastelánik veľmi pestrý. Vďaka pánu ornitológovi Jánovi Uhrínovi sme sa dostali do Zemplínskeho múzea v Michalovciach, kde sme mali možnosť vidieť úžasnú zbierku exponátov, ale aj kaštieľ rodiny Sztárayovcov. Táto rodina vlastnila aj hrad na kopci vo Vinnom a hoci z neho už zostali len zrúcaniny, výstup naň stál za to a je veľká škoda, že sa neudržiava viac.

Hoci sme boli unavení, a ani slniečko nám neprialo, úsmev z tvárí nemizol a tešili sme sa na pozorovanie žeriavov v spoločnosti pána ornitológa. Tisícky žeriavov potešili náš zrak aj uši a večer sme sa zabavili pri spoločenských hrách a prírodopisných filmoch v Slovenskej ornitologickej stanici, pred ktorou sme si urobili aj rannú rozcvičku po sladkom spánku v spacákoch.

Na tomto výlete sa začala písať aj kronika nášho krúžku Kastelánik vďaka jednej mamičke, ktorá nám darovala kronikársku knižku. Tešíme sa na ďalšie zážitky a zápisky z múzea v záverečnom kole dejepisnej súťaže, ktorá nám aj stretnutie so Sandorom Máraim priniesla.

                                                                            

 Rozum do hrsti

Po osemmesačnom snažení, riešení rôznych matematických úloh, hlavolamov, labyrintov sme ukončili matematickú časť nášho krúžku TESTOVANÍM 9. Nasledujúce mesiace budú zamerané hlavne na oblasť ostatných prírodných vied. Strávili sme popoludnie vo fyzikálnom laboratóriu, kde sme si vyskúšali pokusy, s ktorými sa na hodinách fyziky žiaci nestretli, neobišli sme ani jednoduché pokusy z chémie. Ďalšie naše hodiny na krúžku sme venovali návšteve Technického múzea. Pozreli sme si expozíciu  Príbeh kolies a v stredu 11.4. sme opäť v Technickom múzeu zažívali búrku, niektorých odvážlivcov sme zavreli do Faradayovej klietky a "ostreľovali"  sme ich bleskami, iným z toho pri Van der Graafovom generátore vstávali vlasy dupkom, pokochali sme sa krásou a prítulnosťou plazmy v plazmovej guli a stĺpci.

A určite ešte zažijeme nejaké zaujímavé popoludnia, ktoré budú od ťažkých príkladov z matematiky dosť ďaleko.

            

 

 

   Bowling -   Aktívny oddych turistického krúžku

                

 

 

 Kastelánik v Miskolci

Dňa 17.3.2012 sme absolvovali v spolupráci pani Rodákovej z CVČ Domček (Kórejská ul.) cestu do maďarského mesta Miskolc, časť Diósgyőr. V lúčoch dobroprajného už jarného slniečka sme obdivovali obrovské múry a nádheru hradu, na ktorom kráľ Ľudovít I.Veľký udelil mestu Košice ako vôbec prvému mestu erbovú listinu. Deti počas výkladu sprievodcu poobdivovali múzeum voskových figurín, ktoré zachytávalo udalosť odovzdania listiny Košiciam, ale aj predstavu pekla ľudí v stredoveku, alebo hry a poľovačku. Radosť na tvárach urobili aj mince, ktoré si deti samé mohli vytlačiť 2 rôznymi spôsobmi za prítomnosti aj asi 6000 kostí zo zvierat v minciarni. Pohľadom sme rozobrali aj brnenia a výzbroj vojakov z Talianska, Nemecka a Francúzska a poobdivovali sme zmenšeninu stredovekého katapultu a spôsob boja. Nádheru dňa zachytili aj fotoaparáty a tu je dôkaz:

     

MY,  MUZIKANTI

V tomto školskom roku sme mali krásny Vianočný koncert pre rodičov a priateľov, ktorý sa uskutočnil 20. 12. 2011 a skladal sa z divadelnej časti – divadielka Ježiba a Drevár a hudobnej časti s využitím keyboardu, klavíra, akordeónu, huslí a piesní rôzneho charakteru a inštrumentálne čísla akordeón, husle, keyboard klavír a flauta. Spolu 14 programových  čísel. Nechýbala vianočná atmosféra so sviečkami, živý betlehem s podaní členov divadelnej časti a fantastická atmosféra prelínajúca sa s obrovskou trémou účinkujúcich v snahe dostať zo seba to najlepšie, čo sa nám všetkým aj podarilo :).

Záverečná   pieseň od L. Cohena:  Halleluyah to poriadne umocnila a všetci sme mali zimomriavky po tele a dobrý pocit na srdiečku...

Ďalším bolo vystúpenie pre žiakov a pedagógov školy v telocvični školy pri príležitosti Vianoc dňa 22. 12. 2011 v podaní hudobných čísel – Vianočná chvíľa od Tublatanky, Hallelluyah od Cohena a inštrumentálne číslo akordeón, husle, keyboard od Bacha: Air.

Taktiež vydarená akcia.

Tretím v poradí bolo vystúpenie oboch častí krúžku v CVČ Domino v programe Deti deťom dňa 12. 03. 2012, kde sme sa predstavili divadielkom Ježiba a Drevár a piesňou Halleluyah od Cohena.

Čaká nás ešte minimálne 1 vystúpenie naživo a plánujeme nahrať CD s príbehmi a pieseň Halleluyah.

... takže nezaháľame J ...

Marcela Szathmáryová, vedúca krúžku

    

 

  Kastelánik vo februári

Sobota 18.2.2012 bola pre Kastelánik plná zážitkov z Technického múzea: najprv sme zrelaxovali pod jesennou i zimnou oblohou v planetáriu, potom sme šli pozrieť Permoníka, ktorý trápil baníkov v bani. Po týchto zážitkoch sme sa pripojili ku Košičanom tešiacim sa zo Svetového dňa sprievodcov a pod vedením pána Milana Kolcuna sme sa dozvedeli viac o zobrazeniach sv.Alžbety, ktorá síce v Košiciach vraj nebola, ale má až 24 podobizní v našom meste. Jeden príbeh o nej hovorí aj v 4.košickej čítanke, ktorú zakúpila škola a Kastelánčatá ju dali podpísať zúčastneným autorom autogramiády.

        

    Kastelánik a jeho aktivity

To, že Kastelánik má aktívne kultúrno-poznávacie i zábavné výlety v centre mesta i mimo neho dosvedčia nielen fotografie z výletov v Sennom Eurobirdwatch (1. októbrový víkend 2011), Noc divadiel (20.11.2011), sánkovačka pod Kojšovkou (21.1.2012) a veselo v autobuse na ceste do Rodošta (január 2011). Ale najmä zážitky zúčastnených detí (a niekedy aj niektorých ich rodičov) z Košického hradu (september 2011), putovnej výstavy dagerotypií z Prahy na Hrnčiarskej ul (október 2011), predstavenie Potkaniar a možnosťou nahliadnutia do zákulisia bábkového divadla (november 2011), či vychutnanie si predstavení Štyria škriatkovia a víla (december 2011) alebo Charleyho teta (január 2012) v Štátnom divadle Ke Pravidelne každý prvý víkend v mesiaci sa tešíme výkladu pána Milana Kolcuna na potulkách o meste Košice a spoznávame jeho zákutia. Deti každý mesiac riešia úlohy poznávaco-dejepisnej súťaže o Košiciach od CVČ Technik, v rámci ktorej pravidelne navštevujú múzeá a riešia úlohy. Takto už spoznali, kde sa nachádza Rodošto a Východoslovenské múzeum s prírodnými aj historickými exponátmi.

 

      

 

Spevácky krúžok p. uč. Semanovej

So speváckym krúžkom  z minulého roka a zároveň s väčšinovým obsadením žiakov aj z tohtoročného krúžku sme Hymnou školy otvorili spevom začiatok školského roka 2011/2012.
Vystúpili sme na stetnutí s Mikulášom v telocvočni školy. 22.decembra sme vystupovali s krúžkom Čížiček na Vianočnom vystúpení pre žiakov celej našej školy  Uspávankou od Mozarta  Šk. rok : 2011/2012

                   

   Turistický krúžok

Žiaci turistického krúžku vyšľapali v snehu až do výšky 620mnm.Odmenou im bol zjazd dolu na kĺzakoch.Prispelo k tomu pekné počasie,pretože vyhliadka na Vysoké Tatry,Kojšovskú hoľu a iné výhľady stáli zato.Pochvalu si zaslúžia ich nožky :) a vytrvalosť.

      

 

Žiaci turistického krúžku pod vedením M.Juraševskej sa zúčastnili 2.ročníka Festivalu hier a zábavy pod názvom "Hravenisko". O pestrú zábavu nebola núdza a deti odchádzali domov plní nových zážitkov.

  
               


Naši TURISTI využili ešte posledné slnečné dni a v sobotu 8.10.2011 sa boli pozrieť na Košice z výšky. Ako vidno popri krásnom pohľade na Košice sa potúlali aj po okolí vyhliadkovej veže a do cesty im vstúpili medvede, veveričky a iní obyvatelia našich lesov.

 

              

 

 Krúžok EKO - mix

O aktivitách detí v krúžku EKO mix svedčia nasledujúce fotografie :

        

Žiaci turistického krúžku na Klatovianke

        


 

Fotogaléria

Kontakt

  • Základná škola, Krosnianska 4, Košice
    Krosnianska č. 925/4, 040 22 Košice
  • -

Mapa