2021/2022

 


Na ľudovú nôtu

V školskom klube detí sa uskutočnila celoklubová súťaž - Na ľudovú nôtu. Deti zaspievali ľubovoľnú ľudovú pieseň, niektorí si obliekli i kroj. Za odmenu získali diplom a krásne ceny.

Pozrite si fotoalbum...

Henrieta Režuchová, vych. ŠKD

 

 

 


Farebný chodník

Naša ZŠ Krosnianska 4 sa zúčastnila pri príležitosti osláv Dňa mesta Košice súťaže s názvom Farebný chodník. S deťmi sme si užili krásny slnečný deň v centre nášho mesta. Podarilo sa nám stvárniť Dóm svätej Alžbety, spievajúcu fontánu, sochu anjela s erbom, Urbanovú vežu a našu ZOO.  No posúďte, či sme si zaslúžili sladkú odmenu.

Pozrite si fotoalbum...

Miriam Lovičová, vych. ŠKD

 


Sokoliarske predstavenie

Tak ako každý rok, aj tento, sme mali možnosť s deťmi v ŠKD zažiť zábavno - edukačné popoludnie so sokoliarom. Dravce nám predviedli, ako nádherne vedia lietať a od sokoliara sme sa dozvedeli mnoho zaujímavostí z ich života. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutia!

Pozrite si fotoalbum...

Henrieta Režuchová, vych. ŠKD

 

 

 

 

 


Deň matiek

Mamky sú pre deti všetkým, čo predstavuje lásku, a preto sme sa aj my rozhodli si uctiť ich sviatok výrobkami s najväčším symbolom lásky - srdiečkom, naprieč oddeleniami v našom školskom klube detí. Zatiaľ čo niektoré si skúsili prácu s fazuľkami a lepidlom, iné sa vyhrali s papierom a iné zas s voňavými mydielkami. Všetky výrobky však spájala láska a snaha potešiť práve tú svoju mamičku.

Pozrite si fotoalbum...

Bc. Mária Brinzíková, vych. ŠKD

 


Deň Zeme

Myslieť na našu planétu máme počas celého roka. 22. apríla si každoročne pripomíname rôznymi aktivitami DEŇ ZEME. Deti sa v oddeleniach zhovárali o tom, čo všetko môžeme urobiť pre našu planétu. Dôkladnejšie separovať odpad, šetriť vodou, energiami, neplytvať jedlom. Zhodli sme sa, že by sme mohli častejšie používať bicykel, vlastné nohy, či aspoň verejnú dopravu.

Na našom  školskom dvore, na ktorom sa  denne hrávame, sme vyzbierali odpad, ktorý tam naozaj nepatrí. Veď voľne pohodená plechovka sa v prírode rozkladá 15 a viac rokov a žuvačka až 50 rokov. Baví nás sledovať radšej rastúce mravenisko, vtáčiky, motýle, veveričky, ktoré na školskom dvore často vidíme. Alebo rozkvitnuté kvety...

Pozrite si fotoalbum...

Mgr. Jana Hodorovská, ved. vychov. ŠKD

 


Jar v 4. oddelení

Jar v ŠKD sme privítali tvorbou zátišia zo snežienok a fialiek prostredníctvom odpadového materiálu. K MDŽ si všetci vymysleli milú básničku, ktorú si zabalili do kvietka. 

Francúzsky spisovateľ Louis Aragon vzal obraz bielej holubice namaľovanej Pablom Picassom na 1. medzinárodnom kogrese mieru v Paríži a odvtedy sa začala používať ako symbol mieru. Picassovu holubicu sme poslali tam, kde ju najviac potrebujú. 

Prípravy na Veľkú noc boli pestré, farebné a spojené s našimi tradíciami.

Marec mesiac knihy sme si pripomenuli výrobou knihy: Naše biele zúbky hviezdičky, kde sme využili brainstorming, akrostich, tvorili sme básničky, tajničky, vyhľadávali hádanky a historické zaujímavosti.

Tvorili sme príbeh postupným pridávaním obrázkov.

Pozrite si fotoalbum...

Miriam Lovičová, vych. ŠKD


Svetový deň vody

Už tradične 22. marca si deti v ŠKD pripomínajú rôznymi aktivitami a kvízmi Svetový deň vody. V tento deň sme sa o vode dozvedeli veľa faktov a zaujímavosti. Samozrejme sme diskutovali aj o pitnom režime a nevyhnutnosti šetrne zaobchádzať s touto veľmi vzácnou tekutinou.

Deťom sa nesmierne páčili pokusy s vodou. Vyskúšali si vyrobiť lávovú lampu, otvárajúce sa kvety, dúhu ... Videli ako putuje voda, skúmali, čo sa vo vode ponorí a čo nie, rozpustnosť látok a dokonca sme si vysvetlili, čo je difúzia alebo osmóza.

Veď ako spievame v hymne našej školy: „Učíme sa ťažké veci, možno z nás budú aj vedci.“

Pozrite si fotoalbum...

Mgr. Jana Hodorovská, ved. vychov. ŠKD


Aktivity v 6. oddelení

V našom oddelení sa venujeme veselým i vážnym témam. Počas karnevalového dňa sme sa s deťmi rozprávali o tradíciách, ktoré dodržiavali naši predkovia počas fašiangov. Ku karnevalu patria i súťažno - zábavné aktivity, ktoré deti majú veľmi rady. Naši chlapci sú veľmi šikovní. Pozrite si, aké stavby dokážu postaviť z lega. Téma vojny a mieru sa skloňovala aj v našom oddelení. Deti vyrábali symbolické holubice mieru. 

Pozrite si fotoalbum...

Henrieta Režuchová, vych. ŠKD


Sviatok sv. Valentína a MDŽ

14. februára má sviatok svätý Valentín - patrón všetkých zaľúbených. Na tento sviatok sa deti veľmi tešili. Celý týždeň písali "Valentínky" a posielali ich svojim kamarátom a kamarátkam školskou valentínskou poštou. Nezabudli  ani na svojich rodičov. Pre nich pripravili krásne pozdravy, ktoré určite potešili mamky, ockov, ale aj súrodencov.

Každoročne si 8. marca pripomíname MDŽ. V ŠKD deti na svoje mamky, babky a tety nezabudli. Svojimi šikovnými rúčkami vyrobili krásne pozdravy a pripísali pár pekných slov. Určite svoje mamky potešili a radosť babkám a tetám urobili.

Pozrite si fotoalbum...

Eva Boslaiová, vych. ŠKD


Karneval v 5. oddelení

Boli masky, veľký bál, bol aj u nás karneval! Bolo to radosti. "Konečne máme karneval", tešili sa deti.  Aj v našom oddelení sa ozýval šťastný smiech detí a veselá hudba. Deti sa premenili na rozprávkové postavičky: víly, zvieratká, princezné... Všetci sa veselo zabávali, súťažili a tancovali. Na záver karnevalového dňa získala každá maska diplom a vecné ceny.

Pozrite si fotoalbum...

Eva Boslaiová, vych. ŠKD

 


Fašiangové obdobie v I. oddelení

V I. oddelení sme sa chystali na karnevalový deň. Vyrábali sme si škrabošky, veselili sa... Rozprávali sme sa o tradíciách, ktoré sprevádzali toto obdobie radostí, zábav a hodovania.

Užili sme si aj guľovačku a pekné zasnežené dni.

Nezabudli sme v týchto chladných časoch ani na vtáčiky, ktorým sme vyrobili kŕmidlá a naplnili ich orieškami a slnečnicou. Sýkorky ale aj brhlíky sme potom pozorovali cez okno a tešili sme sa, že im chutí.

Pozrite si fotoalbum...

Mgr. Jana Hodorovská, ved. vych. ŠKD


Staráme sa o vtáčiky

Počas vychádzky do okolia školy sme spolu s deťmi z 5. oddelenia povešali spoločne vyrobené kŕmidlá pre vtáčiky. Nasypali sme do nich vtáčí zob a pozorovali, čo sa bude diať. Sýkorky boli prvé, ktoré dobroty objavili. Deti mali z toho veľkú radosť a každý deň pozorovali vtáčiky pri kŕmidlách.

Pozrite si fotoalbum...

Eva Boslaiová, vych. ŠKD

 

 

 


Ateliér v 7. oddelení

Predstav si, že si maliar a stratil si pamäť. Zabudol si maľovať. Obraz, ktorý po tebe ostal, je tvojou nádejou, opäť prebudiť zručnosť a chuť tvoriť tak ako predtým, ako sa to stalo. Je veľmi dôležité odpozorovať z obrazu každý jeden ťah štetcom a následne ho preniesť na výkres. Je to náročné, ale stálo to za vyskúšanie.

„Nechajte nás pracovať srdcom a dovoľte nám, aby sme naozaj milovali to, čo milujeme.“ (Vincent van Gogh)

Mgr. Dominika Niguthová, vych. ŠKD

Pozrite si fotoalbum...


Zimné tvorenie 

Sniežik sa nám chumelí, zima je zimička, polia lúky vybieli, zapadne cestička.

Zimné ročné obdobie prináša mnoho krásnych obrazov prírody a veľa pekných zážitkov. Keď nasneží, deti s radosťou utekajú vonku, aby si postavili snehuliaka. Všetky kopce, aj tie najmenšie, sú posiate sánkarmi a "šmýkačmi". Zovšadiaľ sa ozýva detský džavot. A keď sa už vyšantia do sýtosti, v teplučku triedy svoje zážitky prenesú na papier a vykúzlia krásne zimné výtvory.

 

Bc. Mária Brinzíková, vych. ŠKD

Pozrite si fotoalbum...


Advent v 4. oddelení

Celý december sa niesol  v duchu Vianoc, ich tradícií, zvykov, pocitov, očakávaní, vianočnej hudby a dobrej nálady. Deti vyrobili krásne pohľadnice a darčeky pre svojich blízkych, vianočné pexeso i soby, ktoré im priniesli Mikuláša a anjelikov.

Vinšujeme Vám nový rok, požehnania na každý krok.

Do práce zdravíčka a na stôl chlebíčka.

Do duše milosti, do srdca radosti.

Pokoj nech s Vami prebýva a láska s Vami nech spočíva.

Vinšujeme Vám nový rok, aby ste mali šťastný krok.

Doma lásku, svornosť a všetkého hojnosť.

Pozrite si fotoalbum...

Miriam Lovičová, vych. ŠKD


Advent v 2. oddelení

Zima, zima, zimička pošteklila nám líčka.

V ŠKD sme nelenili, šišky a venčeky sme vyrobili. Ježiškovi sme listy písali, zdravie pre všetkých sme si želali.
 

Prajeme Vám Vianoce krásne a čisté ako sneh, na stole nech všetkým rozvoniava oplátka a med.

Pozrite si fotoalbum...

deti a vychováteľka ŠKD Alica Királyová


Advent v I. oddelení

Ako hladkou múkou posypaný kraj,

biele stromy pripomínajú mi máj,

za oknom sneží perie ako z bielych husí,

v horúcom čaji vonia lúka keď je jar.

Už sa kryštálovým cukrom leskne zem,

zamrzli listy čo tam spadli na jeseň,

pole je prázdny tanier bez maku a klasov,

namiesto pivónií za domom kvitne srieň.

To je december, to je december...

V našom oddelení sme si často pospevovali túto krásnu pieseň od Zuzky Smatanovej. Spoločne sme si prichystali adventný kalendár. V každom adventnom poháriku sa skrývala hádanka a sladké prekvapenie. Popri hre i adventnom čítaní sme mali chuť a čas vyrobiť si záložky, vianočné pozdravy a ozdôbky.

Pozrite si fotoalbum...

Mgr. Jana Hodorovská, ved. vychov. ŠKD


November v I. oddelení

V mesiaci november sme netrpezlivo čakali na prvý sneh. Deti na Martina vyrábali koníka so zasneženou hrivou. Nenasnežilo nám, ale nevadí, dobrá nálada vládla v našom oddelení.

 "Katarína na ľade, Vianoce budú na blate". "Na svätú Katarínu, skryjeme sa pod perinu". Aj takéto pranostiky sa spájajú s Katarínou. Nezabudli sme na tradície našich predkov – na tradičnú katarínsku zábavu. Deti si zatancovali, zasúťažili ... zbierali sme vajíčka, viazali stužky do vlasov, vyskúšali sme klobúkový tanec. Bolo to super popoludnie, plné smiechu a zábavy.

Pozrite si fotoalbum...

Mgr. Jana Hodorovská, ved. ŠKD


Aktivity 4. oddelenia

Jeseň je plná krásnych farieb, ale aj tvorby. 10. október je dňom starých rodičov, preto sme pre nich pripravili milé darčeky s pravidlami u dedka a babky. Jabĺčkam a zdravej výžive sme sa venovali kreslením, bodkovaním, tvorbou básničiek, súťažou o najkrajšie jabĺčko, ale aj zaujímavosťami a účinkami jabĺčka na naše zdravie. Súčasťou jesenných aktivít bola aj výroba šarkanov a strašidelného domu.

Miriam Lovičová, vych. ŠKD

Pozrite si fotoalbum...

 


Šarkaniáda

Šarkan svojím dlhým chvostom oblohu dnes zametá, 

farebnými mašličkami usilovne prepletá." 

A veru, aj my v ŠKD sme oblohu vyzametali riadne. Veľké, malé, pestrofarebné či ekologické šarkany sa prepletali v našich oddeleniach a súťažili o toho NAJ.

Mgr. Dominika Nigutová, vych. ŠKD

Pozrite si fotoalbum...


Jesenné aktivity 2. oddelenia

V II. oddelení sa prváci so štvrtákmi rozhodli prekvapiť svojich starých rodičov farebnými záložkami. Vyrábali a dekorovali s chuťou a veľkou radosťou. Starých rodičov svojím darčekom obdarili pri príležitosti mesiaca október, keďže tento mesiac je venovaný úcte k starším.

Alica Királyová, vych. ŠKD

Pozrite si fotoalbum...


Jesenné aktivity v 1. oddelení

Na známosť sa všetkým dáva, prišla jeseň - krásna, farebná. Sláva!

V našom oddelení sme aj túto jeseň mysleli na našich starých rodičov. Strihali sme, lepili, dekorovali, aby sme ich potešili srdiečkami.

Deň  jablka bol ako výnimočný. Deti priniesli  jabĺčka zo záhrady, z obchodu, od susedov. Boli voňavé, červené, zelené... Výstavka sa všetkým páčila. Samozrejme sa všetci s chuťou zahryzli do svojho jabĺčka.

Na školskom dvore sa s radosťou hrávame, s dobrou náladou domov odchádzame.

Mgr. Jana Hodorovská, ved. ŠKD

Pozrite si fotoalbum...


Deň srdca

29. septembra si na celom svete pripomíname Medzinárodný deň srdca. Aj my v školskom klube detí sme si tento deň spríjemnili tvorivými aktivitami v rámci jednotlivých oddelení. S deťmi sme spoločne objavovali a vysvetľovali význam nášho srdiečka ako orgánu ľudského tela. Rozprávali sme sa o tom, ako sa oň môžeme starať, čo nášmu zdraviu a zdraviu nášho srdca pomáha a čo naopak škodí. Rozoberali sme aj jeho symboliku, s ktorou sa stretávame pri kresbe a znázorňovaní lásky a prejavovaní sympatií a to v podobe svetoznámeho znázornenia.

Bc. Mária Brinzíková, vych. ŠKD

Pozrite si fotoalbum...

 


Minimaratón K4

Sme veľmi radi, že sa nám tento školský rok podarilo uskutočniť bežeckú súťaž Minimaratón K4. Najväčšiu radosť mali deti, ktoré nám to prejavili svojím spontánnym pohybom a úsmevom na perách. Za to boli odmenení diplomom, sladkou dobrotou a malou drobnosťou. Blahoželáme všetkým zúčastneným športovcom a tešíme sa na ďalší ročník. Športu zdar!


Miriam Lovičová, vych. ŠKD

Pozrite si fotoalbum...

 


Krása z tvorivého odpadu

Odpadovému materiálu venujeme na našej škole veľkú pozornosť. Deti oboznamujeme so základnými vlastnosťami rôznych materiálov nielen na vyučovacích hodinách, ale aj popoludní pri rôznych tvorivých činnostiach. Učíme ich spracovávať kartón, papier, drevo i plasty. Pri práci sa snažíme využiť už použitý materiál. Výrobky z oddelení sme prezentovali na výstavke Tvorivý odpad. Deti a aj pedagógovia tak majú možnosť vidieť, aké krásne veci sa dajú vytvoriť z odpadového materiálu.

Miriam Lovičová, vych. ŠKD

Pozrite si fotoalbum...

 


 

Fotogaléria

Kontakt

  • Základná škola, Krosnianska 4, Košice
    Krosnianska č. 925/4, 040 22 Košice
  • -

Mapa