AKTIVITY 2018/2019


Koncert ŠKD


V školskom klube sa na konci školského roka uskutočnil koncert. Dievčatá Veronika a Julka Krunkové nám predviedli ako bravúrne ovládajú hru na svojich hudobných nástrojoch. Dievčatá nám predstavili a opísali svoje nástroje. Zahrali nám niekoľko skladieb, ako napr.: absolventský koncert D dur od Fridricha Seitza, Malá nočná hudba od Wolfganga Amadea Mozarta, You are the reason od Caluma Scotta, Piratov z Karibiku a iné .... Popoludnie nám spestrili aj hudobné hádanky. Deti si mohli na záver vyskúšať zahrať na 92 ročných husliach a priečnej flaute. Za krásny umelecký zážitok si vyslúžili potlesk, ale aj milé darčeky, ktoré im pripravili naši prváci.

Pozrite si fotoalbum...


Bublinkový festival

Jedno horúcejúnové popoludnie sme si v ŠKD  spestrili bublinkovým festivalom. Akýmsi zázrakom alebo chémiou ... nám pani vychovávateľka Eva Boslaiová namiešala super bublifuk. Bubliny deti tentokrát nefúkali, ale ťahali. A darilo sa im výborne!

Pozrite si fotoalbum...

 

 

 

 


Deň detí

1. jún je deň všetkých detí, malých aj veľkých. Aj tento rok pani vychovávateľky pripravili pre deti deň plný hier, zábavy a prekvapení. Odmenou pre ne bol šťastný úsmev na tvárach detí. Na našom školskom dvore a ihriskách im pripravili SEDEMBOJ. Na siedmich stanovištiach,sedem rôznych disciplín: navigácia bez GPS, beh cez prekážky trochu inak, hoď silno, ale nikoho netraf, škatuľka hýb sa, trafiť sa je dôležité, spolupráca je dôležitá, hráme sa na veveričky. Sme rady, že sme v tento krásny deň rozžiarili detské očká a vytvorili tak príjemnú náladu. Každé dieťa bolo odmenené a odchádzalo nielen s dobrou náladou, ale aj pocitom príjemne stráveného popoludnia.

Pozrite si fotoalbum...


Sokoliar

Deti v ŠKD mali už tradične možnosť zažiť zaujímavé popoludnie so sokoliarom. Predviedol nám ukážky krotenia dravcov, dozvedeli sme sa mnohé zaujímavé fakty zo života týchto krásavcov. Očarili nás aj svojím leteckým umením. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie! 

Pozrite si fotoalbum...

 

 

 

 


Deň matiek a otcov

Tieto dva sviatky sme spojili a  s pani učiteľkou A. Trnčákovou a s deťmi sme pre rodičov pripravili malé vystúpenie, ktorým sme ich chceli prekvapiť a potešiť. Deťom sa podarilo ukázať, čo všetko už vedia, čo  sa v škole naučili a vyjadriť im tak vďačnosť za ich starostlivosť a lásku. Podarilo sa nám spoločne prekvapiť rodičov nielen vystúpením, ale aj darčekom, ktorý  vyrobilo každé dieťa pre svojho rodiča. Dva dni  pripravovali deti s láskou dekoratívne mydielka. Oboznámili sa so základným procesom výroby mydla za studena. Krájaním, miešaním, ovoniavaním rôznych vôni, ale aj skúšaním prísad, malinové a jahodové zrniečka, ktoré sme pridávali do mydlovej hmoty a tak vytvorili krásne dekoračné mydielka. Druhý deň sme si ukázali ako jednoducho a efektne ich môžeme zabaliť. Pre oteckov sme pripravili prívesok na kľúče z paracordu, kde si deti viazaním precvičili svoje zručnosti. Aj takto sa im podarilo prekvapiť a potešiť ich milovaných rodičov.

Miriam Lovičová, vychovávateľka II. oddelenia ŠKD

Pozrite si fotoalbum...


 

Deň matiek

V VII. oddelení sa deti rozhodli, že svojim mamičkám ku Dňu matiek vyrobia náhrdelník s príveskom. Náhrdelník vyrábali zo špeciálnej hmoty, ktorú vyvaľkali a z nej vykrojili srdiečko, motýlika, štvorlístok... S hmotou pracovali opatrne. Prívesky maľovali, lakovali a nakoniec vyzdobili korálkami. Darčeky boli originálne a predovšetkým vyrobené s láskou. Deti sa tešili, že svoje drahé mamky opäť niečim prekvapia. 

Pozrite si fotoalbum...

 

 

 


Deň Zeme v ŠKD

V našom školskom klube sme v jednotlivých oddeleniach oslavovali Deň Zeme rôzne. Rozhovormi, kvízmi, prianiami pre našu modrú planétu.
Pani vychovávateľka Eva Boslaiová zoorganizovala kreslenie na asfalt s tématikou Naša planéta Zem. Pohľad na našu planétu očami detí bol krásne farebný.
Milá naša Zem, prajeme Ti všetko najlepšie! 

Pozrite si fotoalbum...

 

 


Tvorivé dielne v VII. oddelení

V VII. oddelení sme pripravili pre deti z ŠKD tvorivú dielňu. Deti si vyskúšali svoju zručnosť, lepili a strihali veselého zajačika. Veľkonočnú dekoráciu sme ozdobili vŕbovými prútikmi, kvietočkami a mašličkami.  K sviatkom jari patria neodmysliteľne aj pozdravy pre najbližších. Tento rok  sme zvolili motív kuriatka.
Jar už klope na vrátka, krásnu Veľkú noc prinášajú kuriatka!

Pozrite si fotoalbum...

 

 

 


Veľká noc - prišla k nám jar

Na príchod jari a veľkonočných sviatkov sme sa pripravovali aj zhotovovaním jarnej výzdoby. Deti začali výrobou košíčkov plných jarných kvetov. Veľkonočnú atmosféru umocnili zhotovením vajíčok a zajačikov z papiera, kuriatok v škrupinke, sliepočky z rolky toaletného papiera, ktorá v sebe ukrývala čokoládové vajíčko a kraslicu, ktorú si každý zafarbil krepovým papierom.
Aj takto si deti užili radosť s príchodu jari.

Pozrite si fotoalbum...

 

 

 


Marec mesiac knihy

Počas mesiaca, ktorý je venovaný knihám, sa v jednotlivých oddeleniach ŠKD konali rôzne aktivity. Deti v II. oddelení tvorili v skupinách  jednoduché leporelo, krorého témou bola rozprávka o Červenej Čiapočke. Každé dieťa sa pokúsilo podľa obrázkov prerozprávať túto rozprávku. Snažili sme sa rozvíjať kooperáciu, slovnú zásobu, fantáziu, predstavivosť, analýzu, estetické cítenie a vkus pri posledných úpravách leporela. V podaní žiaka 5. ročníka našej školy sme si vypočuli túto rozprávku aj v modernom prevedení pod názvom Fialová Skafandra. Deťom čítala pani vychovávateľka, čítali tretiaci prvákom, ale čítali už aj prváci, a to maľované čítanie, z ktorého mali veľkú radosť, pretože od septembra urobili obrovský pokrok v čítaní.

Pozrite si fotoalbum...


Karneval s ujom Ľubom

Fašiangy sú obdobím radosti a zábavy. Aj v našom školskom klube sa dňa 27. 2. 2019 ozývala hudba, šťastný smiech, šantenie a spev detí. Na karnevale boli naozaj originálne masky, ktoré tancovali, súťažili a zabávali sa. Deti si tiež zhotovili rôznych šaškov a škrabošky. 

Pozrite si fotoalbum...

 

 

 

 


Svätý Valentín

14. februára je sviatok svätého Valentína, ktorý je patrónom milujúcich sa rodičov, priateľov a ľudí, ktorí sa majú radi. Tento deň si vzájomne prejavujeme lásku a náklonnosť. V školskom klube bolo rušno už od začiatku týždňa. V pondelok sme začali  s výzdobou triedy i s výrobou pozdravov. V piatok sme tento "láskyplný" týždeň zavŕšili diskotékou plnou zábavy, súťaži a hier.

Pozrite si fotoalbum...


Darčeky pre blízkych

Deti v VII. oddelení pripravili pri príležitosti  dňa Sv. Valentína a MDŽ pre svojich najbližších pekné darčeky - magnetky vtáčika, čajníčky s prekvapením, obrázky snežienok. Najkrajšie darčeky sa nedajú kúpiť. Tie, ktoré vyrobíme a darujeme s láskou, potešia  najviac.

Pozrite si fotoalbum...


Tradičná výroba modrotlače

Popoludnia v ŠKD bývajú veľmi zaujímavé. V jedno zimné popoludnie sa venovali remeselnej technike farbenia a zdobenia látok, ktorá sa používala pri zhotovovaní krojov. Kedysi sa maľovala látka ručne, neskôr pomocou drevenej alebo kovovej formy.
Deti mali možnosť vyskúšať si túto techniku. Najprv si však pozreli prezentáciu konkrétnych ukážok výroby modrotlače.
Na plátno nanášali farbu pomocou pečiatok a špeciálnou fixou kreslili rôzne vzory.
Na drevo kreslili  ľudové motívy z oblasti východného Slovenska, ale vyskúšali si aj "cibuľkový vzor." Výsledkom boli úžasne drievka s ľudovými motívmi.

Pozrite si fotoalbum...


Zimné šantenie v I. a II. oddelení


Január priniesol bohatú nádielku snehu, čomu sa potešili a dosýta si ho užili nielen na školskom dvore, ale aj v blízkom lesoparku naše deti.  A mohlo sa začať šmýkanie, guľovanie, modelovanie, šantenie... Deti vytvárali zo snehu rôzne útvary a stavby. Fantázia u nich pracovala na plné obrátky. Čas vonku sme teda využili na rôzne zimné hry, ku ktorým neodmysliteľne patrí i guľovačka a triafanie snehovou guľou na terč.

Pozrite si fotoalbum...

 


Ohňostroj v našom meste

Nový rok sme začali ohňostrojom aj my v školskom klube. Na papieri. Deti kreslili ohňostroj v našom meste podľa vlastnej fantázie. Bol plný farieb a novoročných predsavzatí, o ktoré sme sa spoločne podelili.
Pohľad z okna nás inšpiroval aj k tomu, aby sme si vytvorili zimnú zasneženú krajinu (na papieri) a zahriali sa pri teplom čajíku. Šálku si deti zhotovili lepením, strihaním, kreslením, spájaním rôznych materiálov a podľa vlastnej fantázie.  Aj takto trávia naše deti popoludnie v ŠKD so svojou vychovávateľkou Mirkou.

Pozrite si fotoalbum...


Vianočné trhy v ŠKD

Tak ako každý rok, aj  tento sa na našej škole konali vianočné trhy, ktoré 17. decembra 2018 tradične otvorila zvonením zvončeka naša pani riaditeľka, Ing. Danka Daneshjoová. Začiatok trhov vždy patrí našim žiakom, ktorí si pod vedením pedagógov pripravia krátky kultúrny program. Na vianočných trhoch deti prezentovali svoje výrobky a zároveň mali možnosť otestovať nielen svoje komunikačné a manažérske schopnosti, ale i  finančnú gramotnosť. Výťažok z trhov sa použije na nákup spoločenských hier do každého oddelenia ŠKD.

Pozrite si fotoalbum...


Ekologický vianočný stromček

S deťmi sme v predvianočnom čase vyrábali závesný stromček z prírodnín, ktorý po Vianociach nezaťaží naše životné prostredie, pretože je z prírodných a odpadových materiálov. Na stromček deti dali aj škoricu i badián. Tak sa naše zdobenie spríjemnilo aj aromaterapiou a ovoniavali sme okrem korenín aj prírodné olejčeky ako pomaranč, jedľu a citrón. Keď bol stromček postavený, prišiel čas prezradiť svoje túžby a priania a nalepiť ich do balíčka. Starší sa vyjadrili aj písanou formou, no a všetci si vyskúšali svoje zručnosti vo viazaní mašličiek. 

Pozrite si fotoalbum...

Miriam Lovičová, vychov. II. odd.

 


Tvorivé dielne v II. oddelení

Vychovávateľka II. odd. Miriam Lovičová v spolupráci  s triednou učiteľkou I.B Mgr. Andreou Trnčákovou  zorganizovali vianočné tvorivé dielne. Rodičia spolu s deťmi vyrábali rôzne vianočné dekorácie. Všetci  si mohli vyskúšať servítkovú metódu - decoupage. Zhotovené výrobky deti ponúkali na  vianočných školských trhoch.

Pozrite si fotoalbum...


Mikuláš v II. oddelení

Aj do ŠKD zavítal Mikuláš. Deti si ešte pred obedom pekne uložili čižmičky v šatni. No a počas obeda ich navštívil Mikuláš. Riešili sme spolu veľkú záhadu, ako sa do zamknutej šatne dostali sladkosti. Aby sme sa Mikulášovi poďakovali a zároveň ho potešili,  deti zhotovili Mikulášske postavičky. Keď sme sa po dobrom obede posilnili sladkosťami, aj Mikulášske záložky sme tvorili  s veľkou radosťou.

Pozrite si fotoalbum...


Dopravná výchova v II. oddelení

Popoludnie na tému dopravná výchova sa začalo dramatizáciou rozprávky Karosa a Burizón, ktorej cieľom bolo vyzdvihnúť prosociálne správanie a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Deti sa pokúsili vytvoriť aj modelovú situáciu rušnej križovatky v meste. Kreslením, strihaním a lepením si deti vytvorili dopravné prostriedky, dopravné značky, ktoré  po riadenom rozhovore vhodne umiestnili na plagát pod názvom "Bezpečne zo a do školy."

Pozrite si fotoalbum...

 

 

 


Ples strašidiel v II. oddelení

Po dopoludňajšom "strašidelnom vyučovaní" sme pokračovali v "strašení" aj v ŠKD popoludní. Na plese  sa zúčastnili rôzne strašidlá, bosorky, zombíci a kostričky. Diskotéku sme si spestrili rôznymi zábavnými súťažnými disciplínami.

Pozrite si fotoalbum...


 

Aktivity II. oddelenia

Pani vychovávateľka Miriam Lovičová v mesiaci november s deťmi tvorila obrázky jesenných plodov. Okrem rozhovoru a rôznych ukážok  jesenných plodov, skupinovo, ale aj idividuálne výtvarne stvárňovali jesenné plody pomocou krepového papiera a odpadového materiálu.

Pozrite si fotoalbum...


Jabĺčkové popoludnie v VII. oddelení

V VII. oddelení sa opäť konala výstava a súťaž o NAJ jabĺčko. Deti svojím hlasom ohodnotili vzhľad, ale aj chuť tohto obľúbeného a zdravého ovocia. Každé jablko bolo výnimočné a naozaj všetky výborne chutili. Šikovní tretiaci a štvrtáci pripravili pre  mladších spolužiakov tajničky a štvorsmerovky. Autori ich rozniesli po ostatných oddeleniach ŠKD. Deťom sa veľmi páčili.  O rok sa opäť tešíme na bohatú úrodu! 

Pozrite si fotoalbum...

 

 


Jeseň v VII. oddelení

V VII. oddelení je jeseň krásna, farebná ... Farbičkami, fixkami a gélovými perami si  deti trpezlivo vyfarbovali obrázky jesenných stromov. S vychovávateľkou Janou Hodorovskou si z farebného papiera vykúzlili vážne, ale i veselé tekvičky, ktoré zútulnia ich izbičky.

Pozrite si fotoalbum...


Jabĺčkový týždeň v II. odd.

Celý týždeň sme sa venovali jabĺčkovej téme. Rozprávali sme sa vitamínoch v jabĺčku a ich pôsobení na naše zdravie. Deti kreslili, maľovali, lepili obrázky tohto ovocia a vyskúšali si i náročnejšie techniky, prevliekali vlnu cez maketu jablka. Nechýbala ani ochutnávka výrobkov z jabĺk - sušené jablká, detská výživa, čerstvá štrúdľa a samotné jablká. Súťažili sme o najkrajšie jabĺčko, najkrajšie vymaľované jabĺčko a najväčšieho papkáča jabĺčkových dobrôt. Každé dieťa, ktoré sa zapojilo v tomto týždni do  aktivít, bolo ocenené diplomom za účasť a za snahu.

Pozrite si fotoalbum...


Pohľadnica pre starých rodičov

Október patrí každoročne našim starým rodičom - pripomíname si mesiac úcty k starším. Deti v ŠKD na svojich starých rodičov myslia a s láskou o nich rozprávajú. Preto im vyrobili krásne  a  originálne pohľadnice. Niektoré deti pripojili i vlastnú básničku. Veríme, že nimi potešia svojich starých rodičov.

Pozrite si fotoalbum...

 


Mliečny týždeň v II. oddelení

Mliečnym týždňom nás sprevádzal mliečny kráľ a mliečna kráľovná, ktorí boli  vytvorení z obalov mliečnych výrobkov. Pozreli sme si dokument  o mliečnej ceste a na základe informácií, ktoré sa deti z dokumentu dozvedeli, vypracovali pracovný list. Kreslili sme zvieratká, ktoré nám dávajú mlieko a diskutovali aj o dôležitosti mlieka v našej strave.

Pozrite si fotoalbum...


Minimaratón

Dňa 11. októbra 2018 sa uskutočnil v ŠKD už tradičný MINIMARATÓN. Behu sa zúčastnili najlepší bežci z každého oddelenia, v počte 25 detí. Všetci bežci boli za svoj výkon odmenení vecnými cenami. Aktivitu organizovali vychovávateľky Viera Vančová a Miruiam Lovičová.

Pozrite si fotoalbum...

 


Náučný chodník - chránime prírodu

Deti prostredníctvom rozprávky Ako zvieratká v lese poriadok robili, pomocou hier, hádaniek a počúvania zvukov lesa a lesných zvierat mali možnosť prezentovať svoje predstavy o prírode a situáciach, s ktorými sa už v prírode stretli. Porovnávali živočíchy podľa vonkajších znakov, podľa spôsobu pohybu, získavania potravy a podmienok, v ktorých žijú. Viedli sme riadený rozhovor o chránených zvieratách na našom území a zvieratách žijúcich v našom okolí. Cieľom tejto aktivity bolo budovať vzťah k prírode a k ochrane prírody, ale aj prostredia, v ktorom žijeme. Venovali sme sa recyklácii, triedili sme odpad: papier, plast, sklo a kov. Stopovali sme lesnú zver a pomocou obrázkov sa deti  snažili priradiť stopu k správnemu zvieratku. Skúšali sme  vábničky, ktoré dokážu prilákať lesnú zver.

Pozrite si fotoalbum...


Aktivity II. oddelenia

Deti s II. oddelenia s vychovávateľkou Miriam Lovičovou sa počas prvých školských týždňov v ŠKD venovali umeleckým a tvorivým aktivitám. Počas pobytu v okolí našej školy sa inšpirovali farebnou jeseňou a vytvorili krásne práce s jesennou tématikou. Z gaštanov, ktoré nazbierali počas prechádzky, vytvorili pekné obrázky, ktoré zdobili chodník v areáli našej školy. 

Pozrite si fotoalbum...

 

 

 

 


Jeseň v III. oddelení

Aj deti v III. oddelení s vychovávateľkou Alicou Királyovou sa inšpirovali farbami, ktorými hýri okolitá príroda počas jesene a vytvárali krásne koláže jesenných stromov a jesenných listov. Pekné práce putovali na nástenku, ktorá zdobí interiér ich triedy.

Pozrite si fotoalbum...


 

Fotogaléria

Kontakt

  • Základná škola, Krosnianska 4, Košice
    Krosnianska č. 925/4, 040 22 Košice
  • -

Mapa