2018/2019
AKTIVITY 2018/2019
Hipológia
11. 06. 2019 sa tretiaci našej školy zúčastnili na ukážkach práce policajnej hipológie v priestoroch Jazdeckého areálu Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Príslušníci oddelenia jazdnej polície v Košiciach predviedli na vycvičených koňoch prekonávanie prekážok, preskoky nad plameňom, reakciu na dymovnicu a na výstražné zvukové signály, prácu s vlajkou, a pod. Žiaci mali emotívny zážitok nielen z profesionálnej ukážky, ale aj z osobnej jazdy na koni a prehliadky služobného motorového vozidla.
Mgr. Svetlana Simková, tr. uč. III.A
Olympijský deň - Olympijská štafeta
Dňa 21. júna 2019 zorganizovala ZŠ Krosnianska č.4 v spolupráci s Olympijským klubom Košice štafetový beh pre žiakov 1.-8. ročníka. K behu sa pripojili aj ostatné školy v rámci okresu Košice III. Účastníkov tohto dňa bolo 674/21.
Deň matiek v dome seniorov
V spolupráci so ZŠ Krosnianska 2 sa p. uč. L. Gromošová so svojou triedou II.C zúčastnila dňa 15. 5. 2019 na podujatí „Deň matiek pre seniorov“ na Garbiarskej ulici v Košiciach. Žiaci našim seniorom urobili veľkú radosť tancovaním a spevom ľudových piesní. Program na chvíľu prerušil príchod vzácnej návštevy, pani prezidentky Zuzany Čaputovej a pána primátora Jaroslava Polačka. Z prekvapenia sa všetci veľmi tešili. Nastala diskusia, fotenie a radosť.
Mgr. Lucia Gromošová, tr. uč. II.C
Dajme veciam druhú šancu
Každý z nás už niekedy v živote potreboval alebo dostal druhú šancu. Tak ako ľuďom i veciam okolo nás treba túto šancu dopriať. Mnohé veci môžu druhú šancu získať. Kde začať? Čo by sme mohli urobiť?
Kongresy, prezentácie, diskusné relácie, ba ani zákony tento problém nevyriešia. Je to len a len na nás. Základom úspechu je vytvoriť čo najmenej odpadu. Potom tento odpad správne roztriediť. Zelený, modrý, žltý i čierny kontajner už pozná každý z nás. Prispieť svojimi činmi môžeme všetci. Spoločne – deti, rodičia, pedagógovia so spoločnosťami separujúcimi odpady prispievame k povedomiu o ochrane životného prostredia. Počas roka pripravujeme v triede aktivity, ktoré sú pre deti nielen atraktívne, ale zároveň poučné. Tým, že jednotlivé aktivity deti prežijú, „ohmatajú“ si ich, učíme sa spoločnými silami chrániť naše okolie a priestor, v ktorom žijeme.Kam poputujú roztriedené veci a čo sa s nimi deje, to mali možnosť vidieť žiaci aj tohto roku. Triediace pásy, magnetické ramená, spaľovňa – pred prvákmi sa otvorili dvere nové, doposiaľ nepoznané. Pracovníci Kositu nám ukázali mnoho spôsobov a možností, ako s odpadom naložiť. V triede sme si vytvorili „triediace centrum“. Vytvorili sme svoj vlastný svet, kde by sme chceli aj naďalej žiť spolu s rozličnými druhmi rastlín a živočíchov.
Mgr. Andrea Trnčáková, tr. uč. I.B
Deň otvorených dverí
Je len málo milších pohľadov ako pohľad na zvedavé dieťa. Mohli sme sa o tom presvedčiť aj tento rok počas dňa otvorených dverí. Dvadsiaty prvý marec 2019 bol pre mnohé deti veľmi výnimočný. Konečne mohli vidieť školské kráľovstvo. Mali možnosť preskúmať všetky komnaty a plniť jednotlivé úlohy. Obrovské detské oči plné záujmu rozžiarili celú školu a všetky deti plnili úlohy s nadšením. Nikto sa nedal zahanbiť a za odmenu si každý mohol vybrať pečiatku, že všetky úlohy zvládol k spokojnosti svojej, aj kráľovských dvoranov.
Milé deti, prajeme vám, nech ohníčky zvedavosti vo vašich očiach nikdy nezmiznú. Tešíme sa na vás v prvom ročníku!
Mgr. Natália Ganajová, tr. uč. I.C
Pasovanie prvákov za rytierov pera
23. január 2019 bol pre našich prváčikov špeciálnej triedy veľmi dôležitý. V tento deň boli svojou triednou učiteľkou – „zástupkyňou zázračného mesta Abecedovo“ – pasovaní za rytierov atramentového pera. Na túto výnimočnú chvíľu čakali niekoľko mesiacov, a preto boli všetci nedočkaví, kedy už budú môcť písať perom. Najprv však museli zložiť rytiersky sľub a svojím podpisom potvrdili, že budú dodržiavať všetky pravidlá držiteľa atramentového pera. Po pasovaní kráľovským perom získali rytiersky certifikát a sladký rytiersky odznak. Všetkým našim prváčikom želáme ešte veľa úspechov!
PaedDr. Zuzana Horváthová, tr. uč. I.A
Exkurzia - Výstava skamenelín
V rámci predmetu Obohatenie si žiaci špeciálnych tried môžu prehlbovať svoje vedomosti v rôznych oblastiach. A keďže naši prváci na tomto predmete pátrali po rôznych druhoch dinosauroch, nemohli si nechať ujsť unikátnu výstavu skamenelín v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach.
Výstava bola organizovaná pod odborným vedením svetoznámeho paleontológa Martina Kundráta, objaviteľa nových druhov dinosaurov. Prostredníctvom svojej prezentácie žiakov oboznámil so svojimi expedíciami a postupoch pri skúmaní skamenelín. Následne si žiaci mohli prezrieť rôzne druhy fosílií. Nakoniec sa zo žiakov stali malí archeológovia, ktorí si domov odniesli vlastnoručne vykopané „fosílie“trilobitov.PaedDr. Zuzana Horváthová, tr. uč. I.A
Vianočná besiedka
Posledný deň pred vianočnými prázdninami už bolo slávnostnú atmosféru cítiť vo vzduchu. Pani učiteľka Danka už od skorého rána prevetrávala svoj klavír, a to je vždy znakom toho, že sa budú diať veľké veci. Aj sa diali! J Malí aj tí väčší sa dočkali. Diváci sa tešili, ako si vypočujú a pozrú pekný program, a tí, čo nacvičovali, boli šťastní, že môžu svoje umenie predviesť ostatným deťom. Spokojnosť bola na oboch stranách, všetci program zakončili s dobrým pocitom. A krásna slávnostná atmosféra nás už do konca dňa neopustila. Všetci veríme, že tak, ako príjemne sme kalendárny rok zakončili, tak nás privíta aj ten nasledujúci.
Šťastný nový rok, milé deti!„Ďakujem vám za pozvanie,
ja som svetlo, ktoré planie.
Svietim deťom, ktoré vrelo
otvoria dlaň pre priateľov.
A hoci sa občas stane,
že vám svetlo zmizne z dlane,
ponorte sa do tmy smelo.
Pátrajte v nej po priateľoch!
(Mimi a Líza, Záhada vianočného svetla. )
Mgr. Natália Ganajová, tr. uč. I.C
EXKURZIA - ÚSTAV GEOTECHNIKY SAV A BOTANICKÁ ZÁHRADA
VEDA JE BUDÚCNOSŤ!
Tohto hesla sa držíme aj my, žiaci 4. C, a preto sme prijali pozvanie na DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ DO ÚSTAVU GEOTECHNIKY SAV NA WATSONOVEJ 45 V KOŠICIACH. Aj keď sa mohlo zdať, že je pre nás ešte náročné pochopiť určité technológie, nebolo to tak. Vedeckí pracovníci nám vo svojich oddeleniach ukázali, čím sa zaoberajú, čo skúmajú, navrhujú, projektujú a publikujú. Pripravili nám prednášky, ktoré boli prispôsobené nášmu učivu z prírodovedy. Zistili sme, aké máme nerastné bohatstvo na Slovensku, čo sa vyrábalo v bývalej "MAGNEZITKE" v Košiciach. Dozvedeli sme sa, že magnezit ťažili na Bankove od roku 1901. V jej okolí dochádzalo k znečisťovaniu pôdy a vzduchu, a preto ju postupne odstavili. Už vieme, že U.S.Steel je najväčší výrobca ocele v Strednej Európe. Vyskúšali sme si, akú silu môže mať magnet a cez aké materiály dokáže pôsobiť magnetické pole. Každý z nás dostal ako darček magnetku. Zaujala nás aj Mohsova stupnica tvrdosti minerálov, pretože sme sa dozvedeli, že najtvrdší minerál je diamant. Páčilo sa nám, že tam majú oddelenie životného prostredia a hygieny v baníctve. Po prednáškach a aktivitách sme sa zamysleli nad slovami hymny našej školy:"... možno budú z nás aj vedci". Cestou sme sa zastavili v botanickej záhrade, aby sme sa pokochali aj živou prírodou. Zistili sme, že sa tu nachádza takmer 4 000 rastlinných druhov. Videli sme vzácnu zbierku, zhruba 1 200 kaktusov a sukulentov. Najviac sa nám páčili citrusy a banánovniky. Dostali sme na ne chuť, tak sme sa radšej ponáhľali do školy na chutný obed.
PaedDr. Božena Lechmanová, tr. uč. IV.C
Geovedná exkurzia - Zem, po ktorej chodíme
Ráno čo ráno si obujeme topánky a vyberieme sa do práce, do školy, k starej mame, na výlet neuvedomujúc si skutočnosť, že kráčame po Zemi starej miliardy rokov. Ako vyzerala? Aké tvory žili na našej planéte? Čo všetko sa udialo, kým sme sa narodili? Kde môžeme preskúmať zem, po ktorej chodíme?
Zvedaví prváci sa vybrali zistiť odpovede na všetky podobné otázky. Ráno, 28. novembra, ich privítali na Technickej Univerzite v Košiciach – Fakulta BERG. Deti skúmali svet nerastov a minerálov viacerými zmyslami. Pozorovali nerasty pod mikroskopom, dotýkali sa ich, vymaľovávali i „vystrihovali“. Spoločnými silami si vytvorili praveký svet, kde sa prechádzali praveké tvory, v mori žili obrovské živočíchy. Vďaka obsiahlej expozícii nerastov deti spoznali a dotýkali sa ametystu, pyritu, kremeňa i žuly. So zatajeným dychom počúvali o tom, že tak ako v obľúbenej počítačovej hre Minecraft sa aj v skutočnosti ťaží železná ruda, zlato, či drahokamy. A čo spája nerasty ako indium, cín, tantal s mobilmi? Na túto otázku dostanete odpovede len na geovednej exkurzii.
Mgr. Andrea Trnčáková, tr. uč. I.B
Farebný týždeň
Zdravie, či už fyzické, alebo psychické, je to najdôležitejšie, čo máme. Preto je naozaj na mieste, ak si to aspoň raz ročne vedome pripomenieme. My, dospeláci, to vnímame cez skúsenosti, detičky, našťastie, väčšinou len cez rozprávanie iných. Aby sme na to nezabúdali, celý týždeň od 19. 11. do 23. 11. 2018 sme sa obliekali do farieb, ktoré znázorňovali pokoj, pohodu, úctu k svojmu telu, lásku ku zvieratkám, dobrú náladu, ale aj potrebu priateľstva. Budovu školu prežiarili napriek sychravému počasiu nádherné farby. A vo štvrtok, v žltý deň sa nám prostredníctvom detí do školy predralo aj slniečko. Tešíme sa opäť o rok!
Mgr. Natália Ganajová, tr. uč. I.C
Prijímanie prvákov do Školského kráľovstva
Odo dňa, keď prváčikovia prvýkrát prekročili brány školy s nabalenou aktovkou, spustilo sa kopisko otázok: „A kedy už?“ „A prečo ešte nie?“ „Koľkokrát sa ešte vyspím?“ „Prečo to tak dlho trvá!?“ Otázky nemali konca - kraja a niekedy bol ozaj problém odpovedať k spokojnosti drobcov.
Ale jeden októbrový deň, 18. 10. 2018, konečne dostali na všetko odpoveď. Počas vyučovania sa zrazu otvorili dvere a do triedy vstúpila kráľovská rodina, ktorá oficiálne uvítala deti v školskom kráľovstve. Po splnení vážnych a zodpovedných úloh mohli byť prváci konečne pasovaní za obyvateľov školského kráľovstva. Niektorí sa z tohto uvítania tešili ozaj búrlivo. V ruke stískali dekrét a tancovali tanec radosti. Takéto nadšenie a zodpovednosť určite ocení aj naša vrchnosť a istotne nebude ľutovať, že získala takých milých a zodpovedných dvoranov.
Mgr. Natália Ganajová, tr. uč. I.C
Deň zdravej výživy
Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú sa často zabúda. Vyvážená strava je veľmi dôležitá. Potrebný je dostatok vitamínov a minerálov. Ich nedostatok môže zapríčiniť spomalenie rastu, oslabenie imunitného systému, oslabenie kostí, zubov a podobne.
Preto 16. októbra 2018 sme na našej škole realizovali projektový deň - Deň zdravej výživy. Žiaci získavali vedomostí o význame zdravého stravovania a oboznamovali sa so zásadami správnej výživy formou rozhlasovej relácie a rozličných zaujímavých prezentácií. Vytvárali plagáty na témy: Pyramída zdravia, Vitamíny a minerály, Zásady správnej výživy, Zdravé a nezdravé jedlá. Tvorili originálne básne a hádanky. Zaoberali sme sa i dôsledkami nesprávnej výživy, ako je napríklad obezita. V 3. a 4. ročníku sme sa rozprávali o hladujúcich ľuďoch v chudobných krajinách a to najmä v Afrike a o plytvaní potravinami. Žiaci kreatívne vytvárali koláže, mozaiky a maľby s danou tématikou, aranžovali ovocie a zeleninu do košíkov a pripravili výstavku zeleniny a ovocia. Telesný pohyb, ktorý je veľmi potrebný pre zdravie, sme podporili tancom zumba.
Celý druhý októbrový týždeň bol týždňom zdravia, počas ktorého prebiehala bloková výučba s rôznymi zaujímavými aktivitami.
„Zdravá výživa je základ zdravia.“
Mgr. Svetlana Simková, tr. uč. III.A
Noc výskumníkov
Dňa 28. septembra 2018 sa žiaci 2.B, 2.C a 4.C, 4.D triedy zúčastnili exkurzie v priestoroch obchodného centra Optima, kde sa konal už 12. ročník vedecko-popularizačného festivalu "Európska noc výskumníkov". Festival priniesol veľké množstvo prezentácií a nadšencov vedy a výskumu. Spolu vytvorili viac ako 70 stánkov a 11 prednášok. Žiaci si mohli pozrieť stánky a prezentácie z rôznych univerzít a výskumných ústavov SAV. Najviac našich žiakov zaujali témy: Čarovný svet magnetov, Nerastné bohatstvo Slovenska, Čarovná chémia, Utajený život v pôde, Budem drakom, Zmrzlina na počkanie, Medzi hrou a chémiou. Veľa času strávili pri stánkoch Mesto a jeho príbehy, Peniaze ako dobrý sluha a Osudové osmičky, kde si vyskúšali rôzne aktivity a získali Certifikát mladého výskumníka. Strávili sme tam takmer tri hodiny a žiakom sa to veľmi páčilo. Odchádzali plní dojmov a zážitkov.
Pozrite si fotoalbum...
PaedDr. Božena Lechmanová, tr. uč. IV.C
Exkurzia - práca hasičov
Nazrieť tam, kde mnoho ľudí nemôže, to je čosi! Vidieť, čo iní nevidia, dotknúť sa vecí, ktoré sú vzácnosťou... Pre deti je takým miestom hasičská stanica. Vidieť pokope zásahový tím, vyskúšať si hasičskú prilbu, sedieť v pravom záchranárskom člne alebo snežnom skútri, to veru nie je každodenná rutina. Vďaka pomoci rodičov sa také čosi naskytlo aj žiakom z 1.B, 4.A a 4.B triedy. Vo štvrtok, 27. septembra 2018, hneď po príchode na hasičskú stanicu boli svedkami príjazdu zásahovej jednotky. Hasiči deťom porozprávali, že dnes to bol našťastie jeden z ľahších zásahov. No zaspomínali si aj na dni, kedy to nebolo veľmi príjemné; vážne dopravné nehody, záchranárska akcia pri rieke, ale i úsmevné príhody o tom, ako sa im podarilo zachrániť vystrašené domáce zvieratko. Deti im na oplátku porozprávali o tom, akú skúsenosť majú ony. Pomoc hasičov potreboval dedko, keď mu horeli úle plné včiel, alebo na sídlisku horelo auto. Na vlastné oči sledovať každodennú prípravu hasičov – príprava výstroja, starostlivosť o techniku, práca s hydraulickými nožnicami na vyprosťovanie ranených pri autonehode. Asi najväčším zážitkom bolo zásahové vozidlo, ktorého kolesá boli vyššie ako poniektorí prváci.
A čím chceli byť pred odchodom z hasičskej stanice takmer všetky deti? No predsa HASIČOM.
Mgr. Andrea Trnčáková, tr. uč. I.B
Projekt Číta celá rodina
28. septembra 2018 sa na našej škole čítalo isto viac ako inokedy. Čítali rodičia, starí rodičia, starší žiaci mladším a to v rámci projektu Číta celá rodina, ktorej hlavným organizátorom je Knižnica pre mládež mesta Košice. Cieľom projektu je vrátiť čítanie do rodín, ale aj do škôl a to netradičným spôsobom. Naša škola tento projekt podporuje už niekoľko rokov tým, že pozýva rodičov, starých rodičov na spoločné zážitkové čítanie. Aj týmto spôsobom sa nám darí budovať u žiakov kladný vzťah ku knihám.
Beseda so spisovateľom Silvestrom Laurikom
V rámci projektu Číta celá rodina sme mali možnosť privítať na našej škole spisovateľa a tvorcu súčasnej detskej literatúry Silvestra Laurika, ktorý píše pod pseudonymom Hana Naglik. Besedy sa zúčastnili žiaci zo špeciálnych tried so všeobecným intelektovým nadaním so svojimi triednymi učiteľkami. Stretnutie s jeho knižnou hrdinkou Ester bolo zábavné, k čomu prispel sám autor svojou bezprostrednosťou, príjemným a úprimným vzťahom k deťom. Počas besedy zazneli aj literárne prvotiny našich žiakov, o čo bol tento zážitok silnejší a nezabudnuteľný.
Mgr. Kristína Liščinská, tr. uč. IV.B
Netradičná VYV II.A
Posledné teplé dni babieho leta využili žiaci II.A na netradičnú hodinu výtvarnej výchovy v blízkom lesoparku. V skupinkách vytvorili z materiálov, ktoré im ponúkla príroda, lesný chodníček. Spoločne mu vymysleli aj názov a taktiež to, komu by mal slúžiť.
Mgr. Adriana Davitková, tr. uč. II.A
Otvorenie školského roka
Milí pátrači, milé, motýliky a milé dráčiky,
prípadne milé motýliky, milé dráčiky a milí pátrači,
ale aj milé dráčiky, milí pátrači a milé motýliky!
Nechceme nikoho uraziť, tak sme napísali každého jedenkrát na prvom mieste...
Skrátka...
Milé deti!
Vítame vás, všetkých prváčikov, ktorí ste tretieho septembra po prvýkrát oficiálne navštívili našu školu ako prváci. Veríme, že sa vám páčilo a máte len príjemné zážitky. Čaká nás veľa dobrodružstiev, zážitkov, máme sa toho veľa čo naučiť. Nemusíte mať však obavy. Pretože, ako vraví Pipi :„To som ešte nikdy nerobila, to mi určite pôjde.“ A som si istá, že to máte rovnako. Nech vaša odvaha, nadšenie a zmysel pre dobrodružstvo prevážia nad akýmikoľvek obavami a nech sú roky na tejto škole pre vás nádhernou, pokojnou, ale zároveň veselou jazdou.
Takisto v škole vítame aj ostatných žiakov a pevne veríme, že vás ešte neopustilo nadšenie z učenia sa nových vecí. Prajeme vám v školskom roku 2018/2019, ale aj vo všetkých nasledujúcich len pohodu a samé dobré známky.
„Krosnianska je naša škola,
radostne voláme „Holá“!
Učíme sa ťažké veci,
možno budú z nás vedci.“
Mgr. Natália Ganajová, tr. uč. I.C